wtorek, 25 maja 2010
Ostatnie dwa tygodnie to praca, knucie 24 h na dobę i nie do końca udana próba złapania kontaktu z wolnym czasem. A to dopiero początek, do 25 czerwca lepiej nie będzie. Na szczęście w ten weekend ZUOOO i będzie pięknie. Acha, do mojej księgarenki  http://matezsamurajem.pl dorzuciłem kryminalną trylogię Leonardo Padura( "Wichura w Hawanie, "Trans w Hawanie", "Gorączka w Hawanie"),do tego zbiór esejów Le Clezio( "Meksykański sen albo..."), reportaże Tiziano Terzani( "W Azji") oraz "W pogoni za dalekim głosem"- Taichi Yamada. W ten oto sposób mamy już 44 pozycje w spisie;)


sobota, 08 maja 2010
www.matezsamurajem.pl
21:38, kolorowywidelec
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 maja 2010
Temat Korei Północnej fascynował mnie od dawna. Gdy tylko w sieci znalazłem jakieś zdjęcia, artykuły prasowe, natychmiast zabierałem się do czytania.  Jednak po lekturze "Śmierci w Koryo" popadłem w małą Koreoamanię :)  Już jutro zabieram się do czytania reportażu francuskich dziennikarzy pt: Uchodźcy z Korei Północnej.

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Format: 14.2x20.2cm
Ilość stron: 376
Wydanie: 1
Rok wydania: 2008
Cena z okładki: 34,90 zł
Cena w  www.matezsamurajem.pl 27,20 zł
15:18, kolorowywidelec
Link Komentarze (4) »

Autor: James Church
Tytuł: Śmierć w Koryo
Tytuł oryginału: A Corpse in the Koryo
Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Wydawnictwo: Książnica, 2008
ISBN: 978-83-245-7616-6
Liczba stron: 292
Cena z okładki: 24,90
Cena w www.matezsamurajem.pl : 19,90 zł
 
James Church. Słyszeliście kiedyś o takim pisarzu? Nie? I dobrze, bo James Church to pseudonim jednego z funkcjonariuszy amerykańskiego wywiadu, który przez lata pracował w Korei Północnej i, jak sam twierdzi, wielokrotnie wpadał na inspektora O., głównego bohatera jego książki.

Usiądź na łagodnym stoku wzgórza o świcie i zrób zdjęcie samochodu, który nadjedzie autostradą z południa.”
Na pozór proste i mało skomplikowane zadanie okazuje się początkiem tajemniczych wypadków. Inspektor O zostaje wplątany w morderczy wir politycznych intryg. Przywódcy komunistycznej republiki zamierzają wytropić i zlikwidować wszystkich, którzy wiedzieli o trwającym od dziesięcioleci procederze porwań i zabójstw obcokrajowców. Zwłoki znalezione w Koryo, najlepszym hotelu Phenianu, sprawią, że inspektor O będzie musiał wybrać pomiędzy złem, które zna, a tym, o którym wolałby się nigdy nie dowiedzieć. 

Wśród książek z gatunku powieści detektywistycznej, sensacji to jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałem! Styl pisania autora prosty, oszczędny a zarazem elegancki. Korea Północna w "Śmierci..." przeraża i fascynuje. Głównego bohatera, inspektora O., trudno nie polubić. Sieć wzajemnych powiązań na szczytach władzy, obraz Phenianu oraz prowincji. Ta książka, to czysta beletrystyka, a ja czytałem ją jak najlepszy reportaż.  Z utęsknieniem czekam na kolejną książkę Jamesa Church - Ukryty księżyc, która,jak przeczytałem na stronie http://robertjszmidt.pl, przetłumaczona leży i czeka na wydanie jej na rynku polskim przez Książnicę.

Ocena: 10/10 !


15:10, kolorowywidelec , Proza azjatycka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 kwietnia 2010

autor:
Krzysztof Mroziewicz
tytuł: Bezczelność, bezkarność, bezsilność. Terroryzmy nowej generacji
liczba stron: 470
miejsce wydania: Bydgoszcz
rok wydania: 2009
oprawa: miękka ze skrzydełkami
wymiary: 165 x 235 mm
wydawca: Branta, Oficyna Wydawnicza Sp. z o.o.
ISBN: 978-83-61668-18-3

 
Zbiór esejów, przemyśleń byłego dyplomaty, znanego dziennikarza czyta się  bardzo przyjemnie. Nie ma tu zanudzania, szukania na siłę wytwornego stylu itp.Prosto z mostu, czasem zabawnie,ze swadą. Oczywiście z przemyśleniami  czy opiniami autora można się nie zgadzać, można polemizować,ale "Bezczelność,bezradność(..)" to nie encyklopedia czy nawet nie reportaż,to świat widziany oczyma autora, jego subiektywne odczucia,sympatie do tych czy innych osób..Bez wątpienia dla pasjonatów wiedzy o współczesnych stosunkach międzynarodowych i polityce zagranicznej książka Mroziewicza to lektura obowiązkowa.


Moja ocena: 8/10

P.S. Coś mi się w edytorze pokićkało, więc ten jest kursywą, a czcionka jakaś w każdym wersie inna.
piątek, 23 kwietnia 2010
więc w  www.matezsamurajem.pl przygotowane zostały upominki ;)
wtorek, 20 kwietnia 2010
czyli wracamy. Znów,po blisko dwóch latach przerwy, bujamy blog http://iberoamerica.blox.pl Rzecz traktuje o piłce nożnej i bukmacherce,więc propozycja nie dla każdego.Zdaje sobie z tego sprawę, jednak tak bardzo się cieszę,że musiałem powrót uczcić wpisem tutaj.

17:47, kolorowywidelec , Po prostu blog
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 kwietnia 2010
 
  • Autor:  Knox Tom
  • Seria: Thriller
  • Język oryginału: angielski 
  • Język wydania: polski
  • Oprawa: miękka 
  • Data premiery: 2010-02-10
Nie wiem,co napisać. W zasadzie jest wszystko,co w tego typu książkach lubię. Liczne nawiązania do historii,Biblii, akcja przenosi się w różne miejsca (Turcja, Anglia, Irlandia), do tego tajemnicze stowarzyszenia. Jednak książka pozostawia po sobie jakiś niesmak. Bohatera jakoś nie mogłem polubić, zbiegów okoliczności też jakby ciut za dużo. Do tego mam wrażenie,że w każdym rozdziale znajduje się o kilka zdań za dużo. Niekoniecznie chodzi o długość rozdziału samą w sobie,nawet nie o to,że czasem ma się wrażenie,że coś zostało napisane na siłę. Nie, po prostu w każdym rozdziale- w mojej subiektywnej ocenie- jest zawsze kilka zdań, które irytują. Przykład(cytuję z pamięci): weszła ubrana w cardigan koloru akwamaryny. (grr...)

Reasumując, skoro jest tak dobrze,to czemu jest tak źle?;)
Ocena: 5,5*/10

* 0,5 pkt za ciekawą stronę internetową: http://www.sekretgenezis.pl/

poniedziałek, 12 kwietnia 2010
Długo poszukiwałem "swojej"kawy i chyba wreszcie odkryłem. Kupiłem,bo była na jakiejś promocji i nie żałuje. Smak wyrazisty,ale delikatny. Nie gorzka, nie kwaśna. Tego szukałem.Do tego bardzo fajne praktyczne opakowanie.

10:05, kolorowywidelec , Po prostu blog
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2
Internetowe liczniki Elefanta.pl Spis moli
Pisz swój dziennik w Internecie